Návod na údržbu bazénovej vody - Bazénová chémia

Ako sa starať o bazénovú vodu

Ako sa starať o bazénovú vodu

Bazénová chémia je veľmi dôležitá.
Pravidelným používaním prípravkov rady PROBAZEN zabezpečíte komplexnú starostlivosť o vodu vo Vašom bazéne po celý rok.

Čistenie

Starostlivosť o bazénovú vodu a bazén samotný je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré musíme pravidelne plniť, aby kúpanie bolo príjemným relaxom.

Pred uvedením bazénu do prevádzky je nutné ho dôkladne vyčistiť od usadenín a organických nečistôt k tomu účelu slúži prípravok GELOVÝ ČISTIČ. Gélové čističe pôsobia šetrne ale účinne na betón, dlaždičky či fólie pri silnom znečistení.

Novinkou na trhu je GÉLOVÝ ODSTRAŇOVAČ USADENÍN ktorý je silno kyslý prípravok na ešte efektívnejšie odstránenie nečistôt v bezéne ako sú vodný kameň, zbytky rias, hrdza a iné usedeniny vrátane nežiadúcich liniek po okraji bazéna ktoré vznikajú pozdĺž vodnej hladiny.

Chlórové a bezchlórové prípravky

Skôr než napustíme vodu do bazénu, je potrebné sa rozhodnúť, či budeme vodu v priebehu sezóny dezinfikovať pomocou chlórových, alebo bezchlórových prípravkov.

  • Výhodou bezchlórových, t. j. kyslíkových prípravkov je, že voda nimi ošetrovaná nie je nepríjemne cítiť po chlóre, nedráždi oči ani sliznice.
  • Ich nevýhodou je vyššia cena a náročnosť na presné a pravidelné dávkovanie.


Prechod z jedného spôsobu dezinfekcie na druhý v priebehu sezóny je možný, avšak je nutné prestať dávkovať prípravky na dobu 3-5 dní. Počas tejto doby je potrebné udržiavať hodnotu pH na hodnote 6,8 – 7,6 a preventívne pridať dvojnásobné množstvo prípravku proti riasam.

Po napustení vody

Po napustení vody do bazénu je nutné najprv zmerať hodnotu pH a tvrdosti vody.

Pre stanovenie hodnoty pH je vhodné použiť BAZÉNOVÝ MINITESTER, tvrdosť vody je najvhodnejšie nechať stanoviť v laboratóriu, alebo ju zistiť u dodávateľa pitnej vody.

Od hodnoty pH bazénovej vody je závislá účinnosť väčšiny dezinfekčných prípravkov. Ak je pH príliš nízke, dochádza ku korózii kovových častí bazénu, blednú farby plastu a fólií. Ak je naopak pH príliš vysoké, dochádza vplyvom vylučovania vápnika ku zakaleniu vody (môže dôjsť k zaneseniu filtrácie), znižuje sa účinnosť dezinfekcie a môže dochádzať k dráždeniu očí a pokožky.

Ideálna hodnota pH v bazéne je 6,8-7,6. Pokiaľ hodnota pH je vyššia než 7,6, použijeme prípravok pH MINUS, druhý deň znova zmeriame hodnotu pH a celý postup opakujeme, dokiaľ nebude pH v odporúčanom rozmedzí. Ak je pH nižšie než 6,8, použijeme prípravok pH PLUS a postupujeme ako pri prípravku pH MINUS.

V prípade vysokej tvrdosti vody je vhodné použiť STABILIZÁTOR TVRDOSTI, ktorý vyviaže nežiaduce minerály, ktoré by mohli spôsobiť rôzne zafarbenia vody a zákaly.

Pri použití dezinfekčných prostriedkov na báze aktívneho chlóru používame najprv prípravok CHLOR ŠOK. Pokiaľ do 24 hodín po prvom zachlórovaní je koncentrácia voľného chlóru zistená pomocou BAZÉNOVÉHO MINITESTERU nižšia ako 0,3 mg/l, pridáme ďalšie množstvo tohto prípravku.

Koncentráciu chlóru v rozmedzí 0,3 – 0,5 mg/l potom udržiavame podľa veľkosti bazénu pomocou CHLÓROVÝCH TABLIET MAXI (200g), alebo MINI (20g). Tieto tablety sa v skimmeri priebežne rozpúšťajú v priebehu 5 až 10 dní, a tým uvoľňujú chlór potrebný k dezinfekcii. Pokiaľ klesne hodnota koncentrácie chlóru pod 0,3 mg/l, je bezpodmienečne nutné dodať novú dávku chlórového prípravku.

Ako zdroje voľného chlóru je výhodné použiť tiež KOMBI TABLETY, ktoré zároveň pôsobia proti riasam a obsahujú v sebe vločkovač k odstráneniu zákalu vody.


Pri použití prostriedkov na báze aktívneho kyslíka je možné zvoliť buď pevný OXI ŠOK P, alebo tekutý OXI ŠOK T, ktoré sa dávkujú tak, aby sa hodnota aktívneho kyslíka zistená BAZÉNOVÝM OXITESTEROM pohybovala v rozmedzí 8 – 15 mg/l. Pri ustálenej prevádzke je nutné merať koncentráciu aktívneho kyslíka jeden až dvakrát týždenne, pri veľkej prevádzke a v období tepla častejšie. Pred meraním koncentrácie aktívneho chlóru aj aktívneho kyslíka je nutné vždy skontrolovať a prípadne upraviť hodnotu pH.


Pri výskyte rias, ktoré môžu spôsobovať zelené, hnedé, alebo nažltlé zafarbenie vody, klzké a mazľavé dno a steny bazéna a nepríjemný zápach vody, je vhodné použiť vysoko účinný prostriedok ODSTRAŇOVAČ RIAS, ktorého účinkom dôjde k zničeniu rias. Časť mŕtvych rias je zachytená na filtri, zvyšok rias sa odstráni vyvločkovaním.

V teplom období a pri intenzívnejšom používaní bazéna je vhodné ako preventívne opatrenie proti riasam použiť CHLOR ŠOK, alebo OXI ŠOK (podľa toho, či používame chlórovú , alebo kyslíkovú chémiu).


Pri výskyte zákalu vody v bazéne sa pokúsime najprv zistiť jeho príčinu. Napríklad pri vysokom pH môže dochádzať k vyzrážaniu mikroskopických čiastočiek anorganických látok – v tomto prípade pomôže úprava pH. Ďalšie zákaly môžu vznikať rozptýlením jemných mechanických nečistôt, alebo organických zlúčenín – v tomto prípade sa odporúča použitie tekutého prípravku VLOČKOVAČ T, alebo pevného prípravku VLOČKOVAČ P, ktoré spôsobí zhluknutie nečistôt vo forme vločiek. Tie sa potom ľahšie zachytia na filtri, alebo klesnú ku dnu bazéna, odkiaľ sa môžu odstrániť vysávačom nečistôt.

Čistenie filtrov

Pre vyčistenie pieskových a kartušových filtrov je vhodné aspoň jedenkrát mesačne použiť ČISTIČ FILTROV, ktorý odstraňuje z filtrov organické aj anorganické nečistoty a tým zvyšuje účinnosť filtrácie.

Škvrny na dne a stenách bazénov spôsobené prítomnosťou anorganických zlúčenín sa odstraňujú ODSTRAŇOVAČOM ŠKVŔN.

Zazimovanie

  • Na konci kúpacej sezóny najprv odpustíme vodu pod skimmer.
  • Steny bazénov očistíme prípravkom GELOVÝ ČISTIČ.
  • Do vody, ktorá zostala v bazéne, pridáme prípravok ZAZIMOVAČ, ktorý zabráni rastu rias a vzniku zákalu v zimnom období.
  • Po zakrytí plachtou je bazén pripravený na zimu.

Prípravok nezabráni zamrznutiu vody v bazéne. K zabráneniu poškodenia stien je vhodné použiť špeciálne ľadové vankúše alebo polystyrénové dosky.

10
Marec
2017

Ako funguje soľ do bazéna

Pridané: 10.3.2017 14:24:49 Počet zobrazení: 927

Ako funguje soľ do bazéna Morská bazénová soľ.

Čítajte viac... Komentáre: 0

26
Máj
2014

Starostlivosť o vodu v bazéne

Pridané: 26.5.2014 16:51:42 Počet zobrazení: 1875

Starostlivosť o vodu v bazéne Pre celoročné kúpanie v kvalitnej vode je dôležitá sústavná starostlivosť a sledovanie kvality vody. Vďaka naším dlhoročným skúsenostiam Vám poradíme ako sa správne o vodu starať behom celého roka.

Čítajte viac... Komentáre: 0

03
Jún
2014

Často kladené otázky

Pridané: 3.6.2014 13:16:19 Počet zobrazení: 1765

Často kladené otázky

Čítajte viac... Komentáre: 0

SME PREDAJCA:

Compass Piešťany

mylinespa

Wellis

Váš tovar Vám dovezie:

Doprava DHL

SPLÁTKUJEME S:

Bazén na splátky

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

×