Úspora nákladov

     Na grafe je vidieť tepelné straty nezakrytého a zakrytého bazéna – zakrytím bazéna ušetríme cca. 60% energie potrebnej na ohrev bazénovej vody a pri použití solárnych lamiel naviac získame ďaľších 10÷15% energie zo slnečného žiarenie. Použitie solárnych lamiel pre vonkajšie bazény zároveň nahrádza komplikované pripojenie solárnych prvkov na ohrev bazénovej vody.

     Celkové tepelné straty bazéna pozostávajú z nasledovných strát:

  • výparom - tvoria 40÷80%. Najväčší vplyv na tieto straty má vietor. Už slabý vietor zväčšuje 5-násobne tepelné straty výparom, oproti stratám spôsobených výparom počas bezvetria.
  • konvekciou - vznikajú na hladine odvodom tepla z vody do chladnejších vrstiev vzduchu nad hladinou. Tieto vrstvy však nezostávajú v pokoji a preto sú straty konvekciou úmerné aj pohybu vzduchu nad hladinou bazénu.  Sú závislé od vetra, teploty ovzdušia a tvoria 0÷30% tepelných strát v bazéne.
  • prestupom - ak je bazén zo všetkých strán obkolesený zeminou, ktorá tvorí tepelnú  izoláciu, je možné straty prestupom vo väčšine prípadov zanedbať. Musíme s nimi počítať, ak bazén nie je obklopený zeminou, alebo ak je bazén osadený v spodnej vode. V prípade, že spodná voda bude prúdiaca, tak straty budú vo výške 5÷8%.
  • vyžarovaním - vznikajú odrazom na vodnej hladine na stenách a dne bazéna za denného žiarenia slnka, ako aj pri vyžarovaní tepelnej energie v noci a počas chladných dní. Nezávisia priamo od prúdenia vzduchu nad hladinou a tvoria približne 15÷30% z celkových tepelných strát.

     Ekonomická návratnosť ceny lamelového prekrytia SAFEPOOL v prípade vnútorných bazénov sa vďaka podstatnej úspore tepelnej energia pohybuje v rozmedzí 12÷18 mesiacov. U vonkajších bazénov je návratnosť zhruba dvojnásobná.

Teplota vody v bazéne zakrytom solárnymi lamelami
Teplota vody v bazéne zakrytom solárnymi lamelymi

     Teplota vody v bazéne zakrytom lamelovým prekrytím býva v priemere o 6÷8°C vyššia ako teplota nezakrytého bazéna.

Úspory 1          Úspory 

      Spotreba chemických prípravkov sa pri zakrytí bazéna lamelami výrazne zníži v porovnaní s nezakrytým bazénom. Je to vďaka nižšiemu odparovaniu a ochrane vody pred svetlom a UV žiarením. Chlórové prípravky sú pomalšie odbúravané a tma zabraňuje množeniu mikroorganizmov a rias, ktoré pre svoj život potrebujú svetlo. V prípade použitia lamelového prekrytia na vnútornom bazéne dochádza k zníženiu odparovania vody a teda k zníženiu nákladov na odvlhčenie bazénovej haly a zamedzeniu kondenzácii pary na chladných miestach.

 

Zaujíma Vás cena?

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie