Prečo polykarbonátové lamely?

Rozdiely medzi PVC a polykarbonátovými lamelami


     Naše lamely dodávame v dvoch materiálových prevedeniach – polykarbonát PC a PVC. Aké sú rozdiely medzi PC a PVC? Polykarbonát je termoplastický polymér s vynikajúcimi mechanicko-fyzikálnymi vlastnosťami. Vďaka svojej húževnatosti a trvanlivosti sa používajú na výrobu CD a DVD. Tiež sa využíva v automobilovom priemysle (svetlomety v autách), v letectve (okná v lietadlách) a pre výrobu balistických materiálov (štíty poriadkovej polície). Keď sa porovnajú plastnosti polykarbonátu s PVC, je zrejmé, že polykarbonát je odolnejší voči vysokým teplotám a UV žiareniu. Polykarbonát je priesvitný a preto sa komory v solárnych profiloch dobre a rýchlo ohrievajú. Polykarbonát má tiež vysokú odolnosť proti rázom t.j. extrémnu odolnosť proti krupobitiu. Záverom je, že polykarbonátová lamela je chemicky odolná, priehľadná a odolná proti nárazom. V prípade prémiových lamiel (typ 630 a 660) s označením PCTR (tri-extrusion) sú tieto vlastnosti zvýšené prídavným povlakom na povrchu lamely.


Výhody polykarbonátovej lamely

  • Húževnatosť – nízke riziko deformácie profilu – dlhá životnosť.
  • Odolnosť proti vyšším teplotám – toto je dôležité najmä u solárnych lamiel, PVC lamely sú úplne nevhodné pre nadhladinové inštalácie so solárnymi lamelami.
  • Tvrdosť – veľmi dobre chráni pred krupobitím.
  • Transparentnosť – zvyšuje využitie slnečného žiarenia na ohrev bazéna.
       
Vlastnosť Jednotka PVC PC
Hustota kg/m3 1400

1200

Minimálna pracovná teplota °C -10 -30
Maximálna pracovná teplota °C 70 130
Pevnosť v ťahu N/mm2 50 70
Pevnosť v ohybe N/mm2 80 75

 

 

Zaujíma Vás cena?

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie