Tepelné čerpadlá

Schéma fungovania tepelného čerpadlaBazénové tepelné čerpadlá môžeme rozdeliť do troch skupín:

 • Tepelné čerpadlá s klasickou konštrukciou - majú konštantné otáčky kompresora a ventilátora majú COP 3,5-7 zariadenie je spínané systémom štart/stop. Keď sa zariadenie zapne beží na plný výkon. Klasické tepelné čerpadlá dokážu vodu ohrievať o 5-7°C. Pracujú len na plný výkon a udržiavanie teploty vody je "skokové". To znamená, že nechajú bazén vychladnúť pod požadovanú teplotu a následne sa zapne na plný výkon. Kvôli tomu dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu elektrických súčiastok vrátane kompresora. Jednou z ďaľších nevýhod je ich vyššia hlučnosť.
 • Tepelné čerpadlá step invertorové - 3 úrovne výkonu otáčok kompresora. COP okolo 10. Zariadenie beží predovšetkým v stredných a vysokých otáčkach. Step invertorové tepelné čerpadlá sú v zásade rovnaké ako klasické tepelné čerpadlá s tým rozdielom, že disponujú možnosťou manuálneho - skokového nastavenia režimu výkonu. Nízky 25%, stredný 75% a max. 100%. Náklady na vykurovanie sú totožné s klasickými tepelnými čerpadlami. COP sa pohybuje pri správnom nastavení a ideálnych podmienkach okolo 10.
 • Tepelné čerpadlá plne invertorové - otáčky kompresora elektronika TČ reguluje podľa potreby kapacity 25-100% výkonu. COP okolo 16, zariadenie beží predovšetkým v nízkych a stredných otáčkach. Full invertorové tepelné čerpadlá pracujú vďaka modernej technológii aj v mínusových teplotách. Automatický systém umožňuje plynulú reguláciu otáčok kompresora aj ventilátora. Veľkou výhodou full invertorového systému je rýchlejší ohrev a udržovanie konštantnej teploty vody. Odpadajú "studené štarty", ktoré majú vplyv na životnosť tepelného čerpadla aj na elektrickú sieť. COP 16 za ideálnych podmienok nie je obchodným trikom, ale skutočnosť potvrdená Certifikátom TUV Rheinland.

   Vysvetlenie pojmu COP: COP z anglického Coefficient Of Performance určuje účinnosť tepelného čerpadla. Hovorí o tom, že koľko kW tepelnej energie je vyrobené z 1kW dodanej (spotrebovanej) elektrickej energie. Pre správne uvádzaný je údaj je dôležité poznať  podmienky pri stanovovaní parametra COP prredovšetkým teplota vonkajšieho vzduchu, teplotu vykurovacej vody, príkon ventilátora, spotrebu energie pri rozmrazovaní atď.

    Pri rôznych podmienkach bude vychádzať COP ináč, napríklad pri teplote vonkajšieho vzduchu +15°C a vykurovacej vode 26°C (označenie A15/W26) bude COP 4 a pri teplote vzduchu +5°C a vykurovacej vode +26°C bude COP 3  pri tom istom čerpadle. Vo všeobecnosti sa COP so znižujúcou teplotou zmenšuje.

Potrebujete poradiť s výberom správnej veľkosti tepelného čerpadla?

Podkategórie

 • Hanscraft

  Potrebujete poradiť s výberom správnej veľkosti tepelného čerpadla?
 • Rapid Mini

  Potrebujete poradiť s výberom správnej veľkosti tepelného čerpadla?
 • AstralPool

  Potrebujete poradiť s výberom správnej veľkosti tepelného čerpadla?
 • Rapid Invertor

  Potrebujete poradiť s výberom správnej veľkosti tepelného čerpadla?

SME PREDAJCA:

Compass Piešťany

mylinespa

Wellis

Váš tovar Vám dovezie:

Doprava DHL

SPLÁTKUJEME S:

Bazén na splátky

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info

×